Szybko wyszukaj dowolny produkt

- wybierz kategorię z list poniżej rozpoczynając od lewej strony -

Wybór wiązki elektrycznej
gru 14, 2021 Standard
Wybór wiązki elektrycznej

Wiązka uniwersalna 7 pin czy 13 pin?

Najczęściej wiązki 7-pinowe stosujemy do lekkich przyczep (do 750kg) oraz do platform rowerowych, gdzie nie ma świateł cofania (wiązka Unikit 1L w naszym sklepie).

Istnieje również możliwość doboru wiązki 7 pin pod czujniki cofania (Parktronic, wiązka Unikit 2G w naszym sklepie)

Do przyczep powyżej 750kg oraz platform rowerowych gdzie jest światło cofania, konieczne jest zastosowanie wiązek 13-pinowych (wiązka Unikit 3G w naszym sklepie)

W przyczepach kempingowych zawsze stosujemy wiązki 13-pinowe, ponieważ mają one możliwość rozbudowania o stały plus (B01) oraz wiązkę ładującą (L01). Wiązka ładującą zabezpiecza przed całkowitym rozładowaniem akumulatora podczas używania przyczepy (w tym przypadku należy wybrać wiązkę Unikit 3G Full z naszego sklepu).


Wiązka z modułem czy bez modułu?

Na to pytanie należy poszukać odpowiedzi jeszcze przed wyborem zestawu holowniczego ponieważ odpowiednia wiązka elektryczna jest kluczowa do poprawnego działania układów elektronicznych, zarówno w samym samochodzie jak i w przyczepie lub platformie która będzie zaczepiona do haka.
Większość nowych samochodów posiada magistralę CAN-BUS oraz system kontroli oświetlenia, Check-Control. W tym przypadku bezwzględnie zalecana jest wiązka z modułem a niekiedy, wiązka dedykowana z modułem CFC (CAN-Frequency-Control) który zabezpiecza komunikację pomiędzy poszczególnymi modułami sterującymi takimi jak m.in. ABS, airbag, silnik, systemy informacyjne (w nowych samochodach takich modułów zależnych względem siebie może być nawet 70). 
Odpowiednio dobrana wiązka z modułem przyśpiesza również wymianę informacji, odciążając tym samym układ elektroniczny.


Na szczęście nie we wszystkich samochodach trzeba przykładać do tego taką wagę, o ile w modelach klasy premium (segment E, F, S) racjonalnym wydaje się przeznaczenie większej części budżetu właśnie na wiązkę by uniknąć różnorakich komplikacji, tak w produkcjach budżetowych (segment A, B, C, D) w większości przypadków wystarczy zastosowanie uniwersalnej wiązki elektrycznej z modułem.
W przypadku samochodów które nie są nadmiernie naszpikowane elektroniką (nie posiadają magistrali CAN-BUS oraz kontroli spalonych żarówek) w zupełności sprawdzi się wiązka podstawowa bez modułu. Do tej gamy samochodów najcześciej zaliczają się modele produkowane przed rokiem 2010, SUV'y wcześniejszych generacji oraz samochody budżetowe klasy miejskiej (np. Hyundai i30 w którym wiązka z modułem jest wymagana dopiero w trzeciej generacji produkowanej od 2017 roku).
Ponadto wielu producentów haków (np. Steinhof) podaje w specyfikacji zestawu holowniczego czy zastosowanie wiązki z modułem jest konieczne co ułatwia skompletowanie zestawu.


W naszym sklepie znajdziecie gotowe zestawy haków holowniczych z kompatybilną wiązką z modułem lub bez w zależności od modelu samochodu.

Dedykowane wiązki elektryczne

Każdy hak holowniczy wymaga dostępu do instalacji elektrycznej. W nowoczesnych samochodach instalacja elektryczna ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem. Dlatego, żeby móc zamontować np. przyczepę na haku zaleca się montaż dedykowanej wiązki elektryczne, która m.in. pozwala uniknąć uszkodzenia przewodów.

Obecnie, przewody wykorzystywane przez producentów samochodów są dość cienkie, a to uniemożliwia bezpośrednie podpięcie się do istniejącej już instalacji elektrycznej. Aby hak miał jednak do niej dostęp stosuje się wiązki elektryczne dedykowane. To gotowe rozwiązania przeznaczone do określonych modeli samochodów.

Dlaczego warto wybierać dedykowaną wiązkę elektryczną?

Dedykowane wiązki elektryczne zaprojektowane są do danej marki i modelu samochodu. Dopasowanie odpowiedniej długości przewodów pozwala na optymalne ułożenie przewodów w wewnątrz samochodu. Ich montaż jest bardzo prosty, zwłaszcza że wtyczki są dedykowane i pasują do gniazd umieszczonych w samochodach przez producentów lub pozwalają na bezpieczne podpięcie się do szyny CAN. Skracają również czas montażu i eliminują powstawanie błędów montażowych.

Pakiety zawierają również kompletny zestaw montażowy i szczegółową instrukcję obrazkową, przedstawiającą poszczególne etapy montażu. Wiązkę zalecamy montować w profesjonalnych serwisach i warsztatach samochodowych.

Dedykowane wiązki elektryczne 7 i 13-pinowe – do czego się je stosuje?

Do podłączenia lekkiej przyczepy bez światła cofania, której waga nie przekracza 750 kg, najczęściej stosuje się wiązki 7-pinowe. Większe przyczepy, w tym np. kempingowe lub platformy rowerowe wymagają użycia wiązek 13-pinowych (wiązki 7-pinowe nie obsługują światła cofania).

Dedykowane wiązki elektryczne zasilają oświetlenie przyczep, platform rowerowych, a nawet wspierają urządzenia znajdujące się w przyczepach kempingowych (np. lodówkę czy kuchenkę), czy ładowanie akumulatora. To najwygodniejsze rozwiązanie, gwarantujące bezpieczeństwo, niezawodność i poprawne funkcjonowanie samochodu oraz przyczepy bez ryzyka pojawienia się błędów i utraty gwarancji pojazdu.

Oferujemy wybrane wiązki dedykowane do nowszych produkcji w naszym sklepie, ponadto na życzenie możemy dobrać odpowiednią wiązkę dedykowaną dla dowolnego modelu samochodu której nie znaleźli Państwo w naszej ofercie.
Zamieszczamy również link do katalogu producenta:
https://taniehaki.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=7

Powiązane produkty

Zostaw komentarz

* Imię (nick):
* e-mail: (nie zostanie opublikowany)
   Strona www: {adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Przepisz kod: